گریتینگ پله

در بسیاری از پروژه های صنعتی و عمرانی ، جهت ساخت راه پله دسترسی به طبقات از استراکچر فلزی و گریتینگ استفاده می شود.

عموما شبکه های گریتینگ قابل استفاده در این موارد بصورت بغل پله یا کف پله می باشند.

از آنجا که بارگزاری بر روی این نوع صفحات مشبک عموما از نوع تردد نفرات است ، لذا گریتینگ های سبک تر ( نوع تسمه نیم تسمه یا میلگرد / چهارپهلو ) پیشنهاد می گردد.

نوع اتصال گریتینگ به شمشیری

هر دو روش پیچ و مهره یا جوشکاری مرسوم هستند. اگرچه برخورد جوشکاری با سطح گالوانیزه باعث کاهش مقاومت گریل ها در برابر خوردگی می گردد.

 

بغل پله در گریتینگ

 

شامل پلیت فولادی و ضخامت بالاتر یا برابر با فریم گریتینگ است که وظیفه ی آن اتصال شبکه به شمشیری راه پله می باشد. جهت طراحی و اجرا راه پله فلزی ، ملزم به رعایت نکات آیین نامه ای مبحث سوم و چهارم مقررات ملی می باشیم که برخی از بندهای آیین نامه به شرح زیر است :

  • حداقل عرض مفید پله  ۱۱۰ سانت ، مگر کاربری راه پله برای تعداد افراد کمتر از ۵۰ نفر باشد.
  • همچنین هر پله بایستی حداقل ۲۰۵ سانت تا سقف فاصله داشته باشد.
  • در اجرای راه پله بهتر است تعداد زیادی پله پشت سرهم نباشد.

 گرتینگ پله کامپوزیتی

در مواردی که شدت خوردگی و رطوبت محیطی بالاست می توانیم از گریتینگ کامپوزیتی بعنوان کف پله استفاده نماییم. بایستی کلاف نبشی از جنس آهن گالوانیزه شده یا استیل جهت استقرار گریتینگ فایبرگلاس در نظر گرفته و شبکه را بر روی آن نصب نماییم. در مواردی که امکان تردد بانوان وجود دارد نیز استفاده از گریتینگ کامپوزیت پوشش دار توصیه می گردد.


پله دندانه دار ( مضرس )

بر اساس شرایط خاص پروژه های صنعتی ، ممکن است لغزندگی بالا بر روی گریتینگ های راهروهای دسترسی وجود داشته باشد. به عنوان مثال امکان یخ زدگی شدید یا ریزش سیالاتی مانند روغن یا سایر روان کننده ها. در این شرایط می توان از گریتینگ دندانه دار گالوانیزه یا گریتینگ دندانه دار کامپوزیتی استفاده نمود.