گریتینگ استیل

در مواردی که خوردگی در محیط بسیار بالا باشد ( رطوبت بالا ، شرایط اسیدی یا قلیایی ) گریتینگ استیل پیشنهاد می گردد. این نوع شبکه بدلیل ماهیت ذاتی استنلس استیل در مقایسه با گریتینگ گالوانیزه بسیار مقاوم و ماندگارتر است. جهت ساخت گریل استنلس از گریدهای مختلف استیل می توان استفاده نمود. متداول ترین گرید های مصرفی SS 304 و SS316 /L می باشند.

انواع گریتینگ استیل

این نوع گریتینگ به هر چهار نوع اصلی قابل تولید است . متداول ترین نوع گریتینگ استنلس تسمه در تسمه بوده اما نوع نیم تسمه ، میلگرد و چهارپهلو نیز در کلیه دیتایل ها قابل ساخت است . ساختار گریتینگ دندانه دار مضرس استیل نیز مانند مشابه گالوانیزه ی آن می باشد. لازم بذکر است بصورت پله بغل دار یا کف پله نیز در کلیه گریدها تولید می گردد.

گریتینگ استیل ساده و مدل دار

شرکت ام پیکو با 21 سال تجربه در زمینه تولید انواع شبکه های مشبک گالوانیزه و استنلس استیل ، امکان تولید هر نوع دیتایل و ابعاد از این نوع گریل را دارد. رایجترین دیتایل گریت استیل نوع تسمه در تسمه به ضخامت 3 میلیمتر و ارتفاع 30 میلیمتر و چشمه ی 30×30 میلیمتر می باشد.

استنلس استیل 304

این نوع استیل رایج ترین و متداول ترین نوع از خانواده ی فولادهای زنگ نزن می باشد. عناصر اصلی آن نیز کروم و نیکل می باشند. وجود کروم موجب افزایش استحکام کششی ، سختی پذیری و مقاومت در برابر خوردگی می گردد.

نقاط ضعف گریتینگ استیل

این نوع استیل در محیط های شور مانند سواحل و در مجاورت آب دریا به مرور آسیب پذیر است . هزینه ی اولیه آن بسیار بالاتر از سایر انواع است . تامین مواد اولیه ی با کیفیت در بازار ایران همواره مشکلاتی به همراه دارد.

استنلس استیل 316

این نوع استیل حاوی 16 درصد کروم ، 10 درصد نیکل و 3 درصد مولیبدن می باشد. ترکیب فوق مقاومت خوردگی بسیار بالایی بویژه در برابر کلریدها دارد.

تفاوت گرتینگ گالوانیزه و استیل

شبکه های استیل در برابر خوردگی به مراتب مقاوم تر از نوع گالوانیزه هستند اما قیمت بالای مشبک های استیل ( 3-4 برابر ) مهمترین پارامتر در محدودیت استفاده از این نوع گریتینگ می باشد.

صنایع مرتبط با گریتینگ استیل

عمده مصرف این نوع گریل در صنایع بهداشتی ، صنایع غذایی و شرکت های داروسازی می باشد. در این صنایع ظروف بایستی مقاومت شیمیایی بالایی داشته باشند و در برابر خوردگی ( مخصوصا کلریدها ) مقاوم باشند.

گریتینگ کامپوزیت جایگزینی مناسب برای گریتینگ استنلس

از نظر مقاومت شیمیایی و خوردگی ، گریتینگ های کامپوزیت ، راه حل مناسب و اقتصادی تری نسبت به گیرتینگ استیل هستند. امکان برش کاری در محل پروژه ، قیمت بسیار پایین تر ، عایق جریان برق و … همگی موارد برتری شبکه های پلیمری نسبت به فلزی هستند. اگرچه در مواردی که بارگزاری روی صفحات مشبک بسیار بالاست ( عبور تریلر و ماشین آلات سنگین ) امکان استفاده از گریل کامپوزیت فراهم نبوده و استنلس اجتناب ناپذیر است.

گریتینگ استیل استنلس 316