گریتینگ آلومینیوم


در مواردی که سبک بودن شبکه گریتینگ مدنظر باشد ، بهترین گزینه گرتینگ آلومینیوم می باشد. این نوع گریتینگ بر پایه آلومینیوم های آلیاژی و غیر آلیاژی قابل تولید است. رایجترین نوع مصرفی در صنایع ، نوع تسمه در چهارپهلو بوده و بصورت خام یا آنودایز شده استفاده می گردد.

نوع تسمه ی باربردار آن نیز بصورت ساده یا دندانه دار قابل ساخت است. شرکت ام پیکو بر اساس دیتایل سفارشات ، این نوع گریتینگ را در ابعاد محتلف طراحی و ارائه می کند. در میان آلومینیوم های آلیاژی مصرفی در ساخت گریتینگ ، گرید 6061 بالاترین تقاضا را دارد.

ویژگی های آلومینیوم 6061

ویژگی بارز این آلیاژ خاصیت اکسترودپذیری آن است .این ویژگی منجر به تولید انواع پروفیل و مقاطع استاندارد از این آلیاژ شده است. فرآیند عملیات حرارتی محلول در دمای 553 درجه انجام و سپس کوینچ آب سرد می گردد. جهت رسوب سختی به مدت زمان 18 ساعت در دمای 160 درجه قرار گرفته و سپس در دمای محیطی به آرامی خنک می گردد.

گریتینگ آلومینیوم

استفاده از آلومینیوم 6061 آلیاژی در گریتینگ آلومینیوم

 

از آلیاژ آلومینیوم 6061 در صنایع متعدد و ساخت تجهیزات هوایی و دریایی فراوان استفاده می گردد. بدلیل نسبت استحکام به وزن بسیار خوب این آلیاژ، از آن می‌توان در سازه‌های سنگین که نیاز به مقاومت به خوردگی بالا مدنظر می باشد استفاده نمود. آلیاژ Alum ۶۰۶۱ ترکیبی است از آلومینیوم و عناصر آلیاژی منیزیم و سیلیکون.

مقاومت به خوردگی در گریتینگ آلومینیوم

در بین سایر آلیاژها که قابلیت عملیات حرارتی دارند، آلیاژ 6061 بالاترین ضریب مقاومت به خوردگی را دارد. ورق این آلیاژ به سادگی جوشکاری و ماشین کاری می‌شود و مطابق با استاندارد قابلیت شکل پذیری و عملیات حرارتی را دارد. در فرمینگ ورق 6061 می‌توان از نورد سرد ، کشش عمیق ، خمکاری و سوراخکاری استفاده نمود.

جهت فرمینگ آلومینیوم 6061 پیشنهاد می گردد که ورق‌ها در شرایط آنیل قرار داشته باشند. برای ماشینکاری آلومینیوم 6061 شرایط آنیل پیشنهاد نمی گردد. در مواردی که وزن سبک گریتینگ مدنظر می باشد استفاده از گریتینگ های کامپوزیتی فایبرگلاس GRP نیز پیشنهاد می گردد.