قالب بتن

امروزه بتن بعنوان یکی از مهمترین مصالح ساختمانی در سازه های مهندسی مختلف و پروژه های کوچک ، متوسط و مگا پروژه ها نقش پر رنگ و به سزایی دارد .
کاربرد روز افزون بتن و قالب بتن در سازه ها ، ساختمان ها و همینطور مزیت های آن نسبت به ساختمان های آجری و یا فلزی ، محبوبیت و استفاده از آن را چندین برابر کرده و همین مزایا آن را تبدیل به مطرح ترین و مهمترین مصالح ساختمانی نموده است .
ایجاد یک قطعه یا سازه بتنی در اشکال و فرم های دلخواه نیازمند به ساخت و استفاده از یک سیستم قالب بندی صحیح ، مناسب و اصولی می باشد .

قالب دیواره بتنی پیش ساخته - ایستاده دوقلو دوطرف نما آجری

بودجه بندی پروژه ها و جایگاه قالب بتن

طبق بر آورد ها و محاسبات ، عمده هزینه های ایجاد قطعات بتنی ، مربوط به هزینه های طراحی ، ساخت و اجرای قالب ها می باشد.
در این بین قطعات یا سازه های بتنی خاص نیز وجود دارند که مسلما نیازمند استفاده از قالب های خاص بتنی هستند . قطعاتی با اشکال و شرایط متفاوت و خاص ، که نیازمند به طراحی و مهندسی دقیق با منطق استحکامی مطلوب ومطابق با نیاز باشد . این امور بایستی توسط افراد و مهندسینی زبده ، متخصص و مجرب انجام گیرد.

اهمیت استفاده از سیستم قالب بندی اصولی

بکار گیری سیستم قالب بندی نادرست ، موجب ایجاد خسارات مالی و حتی بعضا جانی ، و در نهایت منجر به بوجود آمدن سازه ی معیوب و پر نقص می گردد .
شرکت تولیدی صنعتی مشبک پردازان با نام اختصاری ام پیکو از سال 1380 ، طی دو دهه فعالیت در زمینه طراحی و ساخت انواع سازه های فلزی و قالب های بتنی خاص ، از بزرگترین سازنده های قالب خاص بتن و تجهیزات قالب بندی می باشد.
شرکت ام پیکو با دارا بودن خطوط تولید مجهز به آخرین تکنولوژی روز دنیا و نیرو های انسانی مجرب واقع در شهرک صنعتی زیبا دشت استان البرز .قادر به طراحی و ساخت قالب و کلیه قطعات بتنی خاص با استفاده از دانش فنی مهندسی و همچنین استفاده از ماشین آلات پیشرفته می باشد.

سالن های تولید شرکت ام پیکو شامل کارگاه های برش کاری ، پرس کاری ، جوشکاری ، تراشکاری ، ریخته گری ، رنگ ، آبکاری و در نهایت کنترل کیفی می باشد .

قالب بتن در سازه های شهری

فرآیند تولید قالب بتن خاص

سالن های تولید شرکت ام پیکو شامل کارگاه های برش کاری ، پرس کاری ، جوشکاری ، تراشکاری ، ریخته گری ، رنگ ، آبکاری و در نهایت کنترل کیفی می باشد .
تنوع سیستم های قالب این شرکت ، مشتمل بر انواع سیستم های قالبی ستون ، دیوار ها ، پیش ساخته و سایر قالب ها و سیستم های خاص بتن می باشد.

تیم مهندسی شر کت ام پیکو با تکیه بر توانایی ها و تجربیات متنوع و فراوان طی چندین سال متمادی ، آماده ارائه هر گونه مشاوره در این زمینه بوده و در پروژه های متعدد همواره در کنار فرآیند اجرا حاضر و پاسخگو می باشد .
این شرکت با هدف ساخت و تولید قطعات مقاوم ، ایمن ، با کیفیت ، و همینطور با استفاده از نیرو های انسانی متخصص و توانا و بهره گیری از بروز ترین ماشین آلات ، سعی در تامین نیاز های مبرم صنعت ساختمان و عمرانی کشور ، گامی هر چند کوتاه در پیشرفت و خود کفایی این مرز و بوم دارد.

قالب بتن سکو استادیوم

خدمات فنی مهندسی شرکت ام پیکو در زمینه طراحی و ساخت قالب بتن خاص

مشاوره

با بهره گیری از دانش و تجربه تیم فنی و مهندسی ، مشتریان محترم می توانند هر گونه سوال یا مشاوره ای را به صورت رایگان دریافت نمایند .
این تیم در تلاش است تا بهترین و مناسب ترین ها را از لحاظ استحکام و مقاومت ، هم از جهت صرفه اقتصادی داشتن برای شما مشتریان عزیز پیشنهاد دهد.

طراحی

بخش طراحی به پشتوانه تجربه و دانش و مهارت خود ، بهترین طرح ها را با توجه به نیاز های مشتریان ارائه میدهند .
 

بخش کنترل کیفی

تیم ناظر کیفی با دقت و سختگیرانه ، تمام تلاش خود را در جهت صحیح و با کیفیت اجرا شدن سفارشات و پروژه ها دارد .
 

تیم مدیریت و برنامه ریزی

با برنامه ریزی دقیق و تلاش در جهت تولید به موقع و با کیفیت ، سعی در تحویل به موقع و سریع سفارشات را دارد . همچنین دارا بودن تجهیزات و ماشین آلات پیشرفته موجب تسریع در روند تولید شده است .

محصولات این شرکت ، همیشه به گونه ای ساخته می شوند که به سادگی امکان اتصال با یکدیگر را داشته و مهمتر از همه دارای مقاومت های برشی ، کششی و فشاری مناسب می باشند ، تا تحمل و مقاومت کافی در برابر نیرو ی فشار بتن حین بتن ریزی را داشته باشند .
همچنین استفاده از مصالح با درجه کیفی بالا ، باعث طول عمر بسیار زیاد قطعات می شود که هم بنوعی در تعدد استفاده ، ماندگاری بالا داشته و هیچگاه حالت دفرمه یا معیوب شدن نخواهد گرفت .

درباره شرکت ام پیکو

سالن های تولیدی صنعتی ام پیکو با وسعت حدود 10000 متر مربع در فضایی به وسعت بیش از 15000 متر مربع قرار دارد که دارای 4 سالن مجزا با نیروی انسانی بالغ بر 50 نفر پرسنل فعال می باشد.
کلیه مراحل طراحی و محاسبات سازه ای ، قالب در دفتر فنی و مهندسی توسط متخصصین و با استفاده از نرم افزار های روز مهندسی ، ترسیم و انجام گرفته.

در ادامه توسط مهندسان زبده و مجرب ، کار مراحل ساخت انجام گرفته و همینطور تیم کنترل کیفی نظارت لحظه به لحظه را دارند .
تمامی این مراحل ، از طراحی تا ساخت ، توسط مجموعه و سیستمی منسجم ، هماهنگ و مسئولیت پذیر انجام میگیرد که در نهایت با ارائه به موقع و سریع محصول ، موجب رضایت مشتری می گردد.

رویه کامپوزیت در قالب بتن خاص

شرکت ام پیکو نسبت به قالب های بتن ساخته خود ، این اطمینان خاطر را از استحکام کیفیت و نمود قالب بتنی خود به کار فرما میدهد که در طی استفاده از قالب بتن ، هیچ گونه مشکل یا موردی هم به جهات استحکام و هم به جهت طول عمر آن حتی تا سال های بعد از آن نداشته باشد ، چرا که خوشبختانه این شرکت در طول این چند سال فعالیت خود ، هیچ مورد شکایت یا انتقادی از طرف مشتریانش دریافت نکرده است .

فرآیند سفارش قالب بتن خاص :

شرکت تولیدی صنعتی ام پیکو با حضور مداوم و هر ساله در نمایشگاه های داخلی و بین المللی مربوط به قالب بتن همچون نمایشگاه صنعت ساختمان و نمایشگاه صنعت نفت ، به نوعی پیشرو و بروز بودن خود را در این عرصه به همگان اثبات کرده است .

نحوه معرفی و آشنایی مراحل تولید تا تحویل قالب بتن به کارفرما :
شرکت تولیدی صنعتی ام پیکو در ابتدا با برگزاری جلسات معارفه به کارفرمایان ، با حضور مهندسین و عوامل باتجربه تولید ، از صفر تا صد قالب بتن مورد نظر ، ودر جهت نیاز کارفرما را بررسی ، طرح ها و موارد فنی را پیشنهاد و ارائه میدهند .

قالب بتن و عرشه پل

در مرحله بعد ، پس از به اتفاق نظر رسیدن در این موارد ، نسبت به طراحی نهایی و ساخت آن ، به طور هماهنگ با کار فرما اقدام میکند.

در کلیه این مراحل ، همه اعضا و عوامل با تمام توان و دقت و همچنین با مدیریت صحیح و مناسب کار را بنحو احسن پیش میبرند .
پس از طی نمودن مراحل ساخت و اتمام ، جلساتی در راستای تایید و تحویل نهایی به کار فرمایان ارائه میگردد که پس از انجام این مرحله نیز کار ارسال و بارگیری انجام میگیرد .

سیستم تونلی قالب بتن یکپارچه

 

ایمنی قالب بندی بتن

فرو پاشی قالب بندی ، اصلی ترین و مهمترین نگرانی شرکت های دخیل در پروژه های ساختمانی بوده است .
عواملی چون کارفرما ، طراح و پیمانکار ، همیشه این نگرانی را در مورد قالب های بتنی که استفاده می کرده اند داشته و دارند .
برای اطمینان از کار آمد بودن قالب های ساخته شده ، نیازمند تحلیل دقیق شرایط عملکردی خاصی است که در هر پروژه وجود دارد ، شناسایی بارهایی که بر قالب بتن وارد می شود ، انتخاب نوع قالب و آرایش مناسب اجزا آن ، به نحوی که مقاومت لازم را در برابر بارهای وارده داشته باشد .
وظیفه کارگران و ناظران در خط تولید این است که قالب بتن را طبق طرح ، ساخته و نصب کنند . و به منظور اطمینان از ایمنی واستحکام ، بازرسی ها و نظارت های دقیق در طول ساخت ، به طور مکرر و مرتب انجام گیرد . تمام اعضا و افراد باید به صورت یکپارچه و یک تیم منسجم عمل کنند که مهمترین هدف آن ، ایمنی محصول خروجی می باشد .

مشتریان ما :

شرکت ام پیکو در طی چندین سال متمادی به پشتوانه کیفیت و مجموعه توانای خود توانسته از اقسام نقاط کشور ، با شرکت ها و مجموعه های بزرگی چون :
شهررداری اردبیل و مشهد ، تراکتور سازی تبریز ، شرکت ملی ساختمان ، شرکت ملی گاز ، فرودگاه بین المللی امام خمینی ، فولاد مبارکه اصفهان ، صنایع مس ، شرکت ماموت ، معادن چادر ملو شرکت آب و خاک ، فولاد اردکان یزد و صد ها مجموعه دیگر … و یا حتی در بسیاری از پروژه های عمرانی و ساختمانی خارج از کشور نیز مشارکت و فعالیت داشته است .
و در نهایت با ارسال و تحویل قالب های بتن به محل پروژه ، مراحل کار را به اتمام می رساند.

 

 

اقتصاد قالب بتن

در حین طراحی قالب بتن بایستی بحث اقتصاد نیز مد نظر قرار گیرد ، اقتصاد شامل مواردی چون : بها وزن مصالح مصرفی باید در طراحی سعی شود تا قالب بتن از کمترین مقدار مصالح و در عین حال بیشترین مقاومت و استحکام را داشته باشد که در این صورت نصب و حمل قالب بتن به سهولت انجام گیرد .

دستمزد نیروی کار

مسلما هر چه کارگر و نیروی کار ، زمان و انرژی بیشتری را صرف ساخت کند ، متحمل هزینه های بیشتر از سوی کار فرما خواهد شد که در این خصوص باید کم ترین زمان و پر بازده ترین روش مد نظر قرار گیرد .

برچیدن قالب و تجهیزات مورد نیاز(د مونتاژ) :

هر چه قالب بتن دارای وزن مخصوص کمتر و متعلقات کمتر باشد ، برچیدن و نصب آن راحت تر وهمچنین نیاز به تجهیزات کمتری میباشد ، البته این عمل نباید باعث کاهش مقاومت استاتیکی قالب بتن در برابر فشار بتن شود .

ضریب تکرار :

امکان استفاده مکرر را از قالب بتن برای مقاصد مختلف و به شرط حفظ استحکام و مقاومت های فیزیکی آن ، از ساخت و تولید مجدد قالب بتن ، پیشگیری کرده و در نهایت موجب صرفه اقتصادی و پرهیز از پرداخت هزینه های اضافی می گردد .

تعمیر و نگهداری قالب بتن (نِت) :

مصالح قالب بتن به دلیل استفاده غلط ، در معرض خرابی و فرسودگی قرار می گیرند ، قالب های بتن باید پس از برچیده شدن به صورت منظم و با دقت تمیز شده ، روغن کاری و در محیط و شرایط مناسبی نگهداری شوند ، که این موارد مانع از صدمه دیدن قالب بتن می گردد .
در صورت بکارگیری مجدد ، باید قالب ها کنترل شوند که آیا امکان استفاده مجدد از آن ها وجود دارد یا نه ، بدلیل نگهداری نا مناسب ، نیاز به تعمیر یا حتی ساخت مجدد قالب می باشد .

تنشهای مجاز مصالح مورد استفاده برای قالب

دانش رفتار بارها و فشار هایی که بر قالب وارد می شود ، به منظور مقایسه آن با تنش های مجاز ضروری است.
در ابتدای بتن ریزی ، بیشترین فشار یا وزن آن به تکیه گاه ها و سولجرهای قالب بتن وارد می شود .
به طوری که در این مدت زمان کوتاه ، فشار بر دیواره قالب بتن به حداکثر می رسد و سپس کم کم با گذشت زمان شروع به کاهش می کند ، تا زمانی که این مقدار فشار به صفر برسد .