گریتینگ

گریتینگ سازه ای است مشبک بر پایه متریال فولاد یا مواد پلیمری که به عنوان کفپوش جهت تردد یا قرارگیری ابزار و ماشین آلات مورد استفاده قرار می گیرد.

ساختار این سازه به گونه ای است که تسمه های باربردار بر تکیه گاه های کناره عمود بوده و نیروی وارد بر شبکه را به تکیه گاه منتقل می کنند. تسمه های طولی یا غیر باربردار نگهدارنده ی تسمه های باربردار هستند و ساختار شبکه را حفظ می کنند.

تسمه های فریم نیز نقش کلاف دور را داشته و پیشنهاد می گردد ضخامت و استحکام بالاتری نسبت به تسمه های داخلی داشته باشند. از نظر شکل ساخت ، دو نوع گریتینگ ساده مستطیل شکل و مدل دار ( ساخت و برشکاری بر اساس نقشه ) متداول می باشند.

انبار مرکزی گریتینگ شرکت ام پیکو

مشخصات فنی

ابعاد مشخص و ثابتی برای گریتینگ وجود نداشته و بر اساس نیاز پروژه و سفارشات ساخته می گردد. دیتایل شامل ابعاد چشمه ، ضخامت تسمه ها ، ترتیب و نوع جوشکاری و … همگی قابل سفارشی سازی می باشند.

شرکت ام پیکو ( مشبک پردازان ) با 21 سال سابقه در زمینه تولید انواع گریتینگ گالوانیزه ، الکتروفورج و گریتینگ کامپوزیت ، مجموعه ای بی نظیر از قالب ها و فیکسچرهای تولید انواع گرتینگ در ابعاد و دیتایل متنوع را در اختیار دارد.

در پایان خاطر نشان می گردد شبکه های گالوانیزه برخلاف کامپوزیت محدودیت در دیتایل و سایز ساخت نداشته و بر اساس هر نوع ، دیتایل و ابعاد قابل تولید می باشد .

انواع گریتینگ بر اساس ساختار

 •  تسمه تسمه
 • نیم تسمه و تسمه
 • میلگرد و تسمه
 • چهارپهلو تابیده و تسمه

پوشش سطح

 • فولادی سیاه ( آبکاری نشده )

 • گالوانیزه ( آبکاری شده )

گالوانیزه گرم

بهترین پوشش صفحات مشبک جهت ایجاد مقاومت در برابر خوردگی و آسیب های ناشی از رطوبت ، آبکاری روی یا گالوانیزاسیون گرم  می باشد.

این پوشش به دلیل چسبندگی بالا و عدم شکنندگی در تردد ماشین آلات و نفرات پوششی ایده آل می باشد.

ضخامت گالوانیزه

میانگین وزنی پوشش گالوانیزه گرم روی برای گریتینگ 450 گرم بر مترمربع سطح بوده و ضخامت استاندارد پوشش روی برای گیریتینگ بر اساس استاندارد ASTM A123 ارزیابی و برآورد می گردد.

بر اساس استاندارد بایستی به تعداد مشخص نمونه برداری نمود. سنجش ضخامت نقطه ای انجام شده و میانگین مقادیر بدست آمده از مقادیر مشخص شده در استاندارد نباید کمتر نباشد.

متداول ترین نوع گریتینگ جهت تردد نیرو از تسمه به ضخامت 3 میلیمتر ساخته می گردد. مقادیر مربوط به تسمه های 3 میل از استاندارد A123 بشرح زیر است :

 • ضخامت تسمه 3mm

 • حداقل میانگین مقادیر ارزیابی شده 65 میکرون 

تعداد نمونه برداری جهت سنجش گالوانیزاسیون :

 • کمتر از 3 قطعه (تمام قطعات)

 • از 4 تا 500 قطعه (3 نمونه)

 • از 501 تا 1200 قطعه (5 نمونه)

گریتینگ فلزی

پارامترهای موثر در محاسبه قیمت ساخت گریتینگ

بهای تمام شده ی شبکه های گریتینگ گالوانیزه تابع موارد ذیل می باشد :

 • قیمت ورق یا تسمه ST37 فولاد مبارکه اصفهان برای ضخامت های عموما 3 و 5 میلیمتر ( و البته در موارد تسمه های نورد شده )
 • هزینه آبکاری روی – گالوانیزه گرم برای هر کیلوگرم
 • حقوق و دستمزد نیروی انسانی
 • درصد پرت متریال
 • هزینه های جوشکاری – پرسکاری – برشکاری و نورد سرد – مونتاژکاری – پرداخت نهایی و سنگ زنی و …
 • هزینه های سربار تولید مستقیم و غیر مستقیم
 • کرایه و حمل و نقل جهت ارسال و برگشت از واحد آبکاری و تامین متریال

اگرچه بدلیل گستردگی بازار عرضه و تقاضا در این صنف و فعالیت واحدهای صنعتی کوچک و متوسط بسیار SME در شهرهای تهران ، کرج، اراک ، اصفهان و … قیمت ها بشدت رقابتی بوده و با وجود رکود تقاضا در صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی ، برخی تولیدکنندگان برای ماندگاری در بازار بعضاٌ قیمتی پایین تر از بهای تمام شده پیشنهاد می دهند .

خوشبختانه یا متاسفانه در این گونه موارد نیز هیچگونه نظارت و راهکار قانونی جهت جلوگیری از دامپینگ و زیرفروشی وجود نداشته و در بلند مدت تمام تولیدکنندگان ، خریداران و جامعه صنعتی آسیب می بینند.

برآورد قیمت گریتینگ

در محاسبه قیمت هر متر مربع گریتینگ ، دو روش برقرار می باشد : روش وزنی و روش عددی.

برای گریتینگ های مدل دار گالوانیزه ،استنلس استیل و گریتینگ کامپوزیتی فایبرگلاس مبنای محاسبه قیمت ، متر مربع بوده و اصطلاحاً عددی هستند.

گریتینگ های فلزی مستطیل شکل و ساده گالوانیزه نیز بر مبنای کیلوگرم وزن تمام شده پس از ساخت درنظر گرفته می شوند. در این روش، وزن برآوردی اولیه مبنای پرداخت وجه جهت شروع به ساخت قرار می گیرد. پس از خاتمه ساخت گریتینگ ها و برگشت از آبکاری، وزن نهایی بدست آمده و بر اساس آن تسویه حساب کل و تحویل بار به مشتری انجام می پذیرد.

گریتینگ تهران کرج
قیمت فروش گریتینگ

گریتینگ به زبان ساده ( با رویکرد فنی مهندسی )

تعریف اولیه: گریتینگ سازه ای مشبک (تسمه در تسمه) از جنس فلز ( آهن ST37 ، استنلس استیل 304,316,316L ، آلومینیوم ) یا کامپوزیت می باشد. این پوشش کاذب به عنوان کفپوش صنعتی در موقعیت های مختلف استفاده می گردد. مهمترین وجه تمایز این نوع کفپوش با سایر مصالح و پوششها، سطح مشبک و روباز آن می باشد. به عبور آب، روغن و سایر سیالات کمک کرده و تردد هوا و گاز در محیط آزادانه صورت می پذیرد (عدم تجمع گاز در سطوح زیرین).

تعریف ساختاری گریتینگ

دو گروه تسمه ی عرضی و طولی به یکدیگر ملحق شده ( به روش جوش CO2 ، الکتروفورج یا پیوستگی یکپارچه در گریتینگ کامپوزیت ) و بارگزاری انجام شده بر روی سطح را به تکیه گاهها انتقال می دهند. تسمه های عرضی یا اصطلاحا تسمه های باربردار Bearing Bars نگهدارنده های اصلی هستند و همیشه بایستی دو سر آن هابر روی تکیه گاه و ساپورت نگهدارنده شبکه گریتینگ قرار گیرند ( بر روی نبشی کناره ی کانال یا پروفیل های پلتفرم).

تسمه های عرضی Bearing Bars در تمامی انواع گریتینگ کامپوزیت FRP GRP Grating و گریتینگ گالوانیزه، بصورت تسمه کامل هستند و بایستی مستحکم و متناسب با بارگزاری لازم انتخاب گردند. تسمه های طولی Cross Bars در تحمل و توزیع بارگزاری به تسمه های عرضی کمک کرده لیکن می توانند بصورت نیم تسمه، میلگرد و یا چهارپهلو تابیده Twisted Bar باشند.


محدودیت های ابعادی گریتینگ

عرض شبکه ( تسمه های عرضی Bearing Bars ) مطابق با استاندارد Din24537 حداکثر بطول 1500mm توصیه می گردد اما محدودیتی در طول شبکه ی گریتینگ وجود ندارد. 

به عنوان مثال برای پوشاندن یک پلتفرم می توان عرض گریتینگ ها 1000mm یا 1200mm و در راستای طول 1، 2 یا 3متری ساخته شوند.

 پروسه ی طراحی و پوشاندن یک پلتفرم یا استراکچر را Shop Drawing نامیده و از نرم افزار Tekla Structure استفاده می گردد.