گریتینگ به زبان ساده با رویکرد فنی مهندسی

گریتینگ سازه مشبک تسمه در تسمه از جنس فلز یا کامپوزیت است. این پوشش به عنوان کفپوش صنعتی در موقعیت های مختلف استفاده می گردد. وجه تمایز اصلی گریتینگ با سایر پوشش ها در سطح مشبک و روباز آن است. به ریزش آب و روغن کمک کرده و تردد هوا و گاز در محیط آزادانه انجام می پذیرد.

تعریف عمومی ساختار گریتینگ در صنعت

در ساختار گریتینگ تسمه های باربردار بر تکیه گاه عمود بوده هستند. این تسمه ها نیروی عمود را به تکیه گاه منتقل می کنند. تسمه های طولی یا غیر باربردار نیز نگهدارنده ی تسمه های باربردار هستند. تسمه های فریم نقش کلاف دور را دارد. بهتر است با ضخامت بالاتری نسبت به تسمه داخلی ساخته شوند. از نظر شکل ساخت دو نوع گریتینگ ساده مستطیل شکل و مدل دار متداول هستند.

سایزبندی، ابعاد و انواع استاندارد گریتینگ گالوانیزه

متداول ترین نوع گریتینگ نیمه سنگین نوع تسمه در تسمه 30×3 با چشمه 30×30 است. وزن تقریبی 52 kg/sqm جهت تردد خودرو های سواری، خاور و قرارگیری ماشین آلات صنعتی توصیه می گردد. متداول ترین نوع گریتینگ سبک تسمه در چهارپهلو تابیده 5x5 با چشمه 30×100 است. وزن تقریبی 30 kg/sqm جهت تردد نیروی انسانی بهمراه ابزارآلات. عرض شبکه مطابق با استاندارد Din24537 حداکثر 1500mm توصیه می گردد. جهت پوشاندن یک پلتفرم می توان عرض گریتینگ ها 1000mm یا 1200mm طراحی گردد. فرآیند طراحی گریتینگ سازه را Shop Drawing نامیده و از نرم افزار Tekla Structure استفاده می گردد.

توزیع نیرو بر روی تسمه های عرضی و طولی

در پنل گریتینگ دو گروه تسمه ی عرضی و طولی به یکدیگر ملحق می شوند. این تسمه ها بارگزاری انجام شده بر روی سطح را به تکیه گاه منتقل می کنند. تسمه های عرضی باربردار Bearing Bars نگهدارنده های اصلی هستند. بایستی طرفین تسمه های عرضی بر روی تکیه گاه و ساپورت قرار گیرند. تسمه های عرضی در انواع گریتینگ کامپوزیت FRP GRP Grating و گریتینگ گالوانیزه بصورت تسمه کامل هستند. تسمه های طولی می توانند بصورت نیم تسمه، میلگرد و یا چهارپهلو تابیده Twisted Bar باشند.

پارامتر های موثر در محاسبه قیمت ساخت گریتینگ

بهای تمام شده ی شبکه های گریتینگ گالوانیزه تابع موارد ذیل است:

 • قیمت ورق یا تسمه ST37 فولاد مبارکه اصفهان برای ضخامت های عموما 3 و 5 میلیمتر ( و البته در موارد تسمه های نورد شده )
 • هزینه آبکاری روی – گالوانیزه گرم برای هر کیلوگرم
 • حقوق و دستمزد نیروی انسانی
 • درصد پرت متریال
 • هزینه های جوشکاری – پرسکاری – برشکاری -مونتاژکاری و سنگ زنی
 • هزینه های سربار تولید مستقیم و غیر مستقیم
 • کرایه و حمل و نقل جهت ارسال و برگشت از واحد آبکاری و تامین متریال
سازنده انواع گریتینگ کامپوزیتی و گالوانیزه منطبق با استاندارد DIN 24531
ساخت گریل، گاتر و مشبک گرتینگ بصورت فولادی با گالوانیزه گرم

دیتایل قابل سفارش گریتینگ

دیتایل مدوّن و الزام همیشگی برای ساخت گریتینگ وجود ندارد. بر اساس نیاز پروژه سفارشات تعریف و ساخته می گردند. دیتایل شامل ابعاد چشمه، ضخامت تسمه ها و نوع جوشکاری است. همگی این موارد قابل سفارشی سازی هستند. شرکت ام پیکو با 21 سال سابقه در زمینه تولید انواع گریتینگ گالوانیزه، الکتروفورج و گریتینگ کامپوزیت فعال است. این شرکت مجموعه بی نظیری از قالب و فیکسچر های تولید گریتینگ را در اختیار دارد. گریتینگ گالوانیزه بر اساس هر نوع دیتایل و ابعاد قابل تولید است.

Bar metal grating Iran Tehran Grill Gutter Steel structure

انواع گریتینگ بر اساس ساختار تسمه ها

 •  تسمه تسمه
 • نیم تسمه و تسمه
 • میلگرد و تسمه
 • چهارپهلو تابیده و تسمه
پوشش سطح
 • فولادی سیاه ( آبکاری نشده )

 • گالوانیزه ( آبکاری شده )

گالوانیزه گرم

بهترین پوشش صفحات مشبک جهت ایجاد مقاومت در برابر خوردگی و رطوبت گالوانیزاسیون گرم است. این پوشش به دلیل چسبندگی بالا و عدم شکنندگی در تردد ماشین آلات و نفرات پوششی ایده آل است.

ضخامت گالوانیزه

میانگین وزنی پوشش گالوانیزه گرم روی برای گریتینگ 450 گرم بر مترمربع سطح است. ضخامت استاندارد پوشش روی برای گریتینگ بر اساس استاندارد ASTM A123 ارزیابی و برآورد می گردد. بر اساس استاندارد بایستی به تعداد مشخص نمونه برداری نمود. در سنجش ضخامت نقطه ای، میانگین مقادیر نباید از مقادیر استاندارد کمتر شود. 

مقادیر مربوط به تسمه های 3 میل از استاندارد A123 بشرح زیر است :

 • ضخامت تسمه 3mm

 • حداقل میانگین مقادیر ارزیابی شده 65 میکرون 

برآورد قیمت گریتینگ

محاسبه قیمت هر متر مربع گریتینگ به دو روش وزنی و عددی امکانپذیر است. گریتینگ های فلزی مستطیل شکل بر مبنای کیلوگرم وزن تمام شده پس از ساخت قیمت گذاری می شوند. در این روش وزن برآوردی اولیه مبنای پرداخت وجه جهت شروع به ساخت قرار می گیرد. پس از خاتمه ساخت گریتینگ ها، وزن نهایی بدست آمده و تسویه حساب با مشتری انجام می پذیرد.

استفاده از شبکه های گریتینگ گالوانیزه جهت آبرو و کانال در پروژه های صنعتی
Grating manufacturing Asia Iran Tehran according to DIN 24531