گریتینگ کامپوزیت چیست ؟ (با رویکرد فنی مهندسی)

عبارتست از گریتینگ ساخته شده بر پایه مواد پلیمر به عنوان ماتریس پایه و الیاف فایبرگلاس شیشه به عنوان اسکلت و استخوان بندی سازه.

ترکیب این دو ماده موجب پیدایش ساختار جدید و مرکب  composite با خواصی عالی تر از خواص تک تک اجزای اولیه می گردد. در گریتینگ کامپوزیت شبکه ی پلیمری با الیاف دایرکت روینگ مسلح می گردند.

 

خواص مکانیکی گریتینگ کامپوزیت

نسبت به فشار و کشش بسیار مقاوم هستند و در برابر ضربه ، جدایش ، دچار شکست یا تخریب نمی گردند. ضربه را جذب و به مرور در مواجهه با فشارهای نقطه ای غیر استاندارد آسیب ساختاری محدود می بینند. از نظر تحمل بار معادل با گریتینگ گالوانیزه تسمه در تسمه می باشند.

 

ابعاد استاندارد گریتینگ کامپوزیت و برشکاری مدل دار

پنل استاندارد گریتینگ پلیمری در دو سایز 1×2 متر و 1.22×3.66 متر تولید می گردند. مزیت سایز 1×2 متر وزن پایین پنل و قابلیت جابجایی توسط یک نفر نیرو تا محل پروژه و نصب یا انجام برشکاری در محل می باشد. مزیت سایز 1.22×3.66 متر نیز تولید پِرت کمتر برای برشکاری های متعدد می باشد.
 

قیمت گریتینگ کامپوزیت FRP –  GRP

این نوع گریتینگ از نظر خواص و ویژگی بسیار نزدیک به گریتینگ استیل بوده اما قیمت آن معادل با گریتینگ گالوانیزه می باشد. شرکت ام پیکو به عنوان یکی از معدود تولیدکنندگان این نوع گریتینگ امکان تولید در کلیه ی رنگ ها و مشخصات را دارا می باشد.
 

وجه تمایز کیفی شبکه های کامپوزیت FRP GRP تولیدی کارخانه ام پیکو چیست؟

شرکت ام پیکو به پشتوانه 21 سال طراحی و تولید انواع گریتینگ گالوانیزه فلزی و فایبرگلاس کامپوزیتی ، همواره سعی بر آن داشته تا با استفاده از تکنولوژی روز دنیا ، جایگاه کیفی سازه های فلورینگ در پروژه های مختلف صنعتی را ارتقاء بخشد.
گریتینگ های تولیدی ما بر اساس بالاترین سطح از استانداردها ( Anti UV – Acidic res – Anti Shock & … ) طراحی و تولید می گردند. استفاده از متریال اولیه گرید A منتج به تولید گریتینگ با کیفیت صادراتی به آسیای مرکزی و خاورمیانه گردیده است.
 

ارتفاع شبکه و سایز پنل گریتینگ های کامپوزیتی ام پیکو

سه ارتفاع استاندارد در تمامی کارخانجات سازنده گریتینگ های پلیمری مرسوم است :

ارتفاع 25 میلیمتر یا یک اینچ / 30 میلیمتر / 38 میلیمتر یا یک و نیم اینچ. اگرچه تولید شبکه های فایبرگلاس در سایر ابعاد نیز امکانپذیر است اما در مقادیر سفارشات تعداد کم اقتصادی نمی باشد.

H25   ارتفاع 25 میلیمتر با وزن تقریبی 12.8 kg .

H30   ارتفاع 30 میلیمتر با وزن تقریبی 15 kg .

H38   ارتفاع 38 میلیمتر با وزن تقریبی 18.5 kg .

دو نوع گریتینگ کامپوزیت پوشش دار و دندانه دار نیز بر اساس نیاز پروژه تولید و مصرف می گردند.

بطور کلی تولید گریتینگ کامپوزیت در ابعاد مختلف 25mm , 30mm , 38mm و رنگ بندی متنوع ( طوسی ، زرد کاترپلاری ، سبز ، آبی ، قرمز ، سیاه ، سفید و … ) همواره موجب رضایت مشتریان بوده است.

مزیت پنل های 1000x2000mm نسبت به 1220x3666mm چیست؟

طراحی و ساخت پنل گریتینگ های پلیمری در ابعاد 1x2m باعث کاهش وزن شبکه به 30کیلوگرم و امکان جابجایی آن توسط یک اپراتور را فراهم نموده است ، بصورتی که در محل پروژه پنل ها بصورت برش نخورده تا محل نصب توسط یک نفر نیرو حمل شده و برشکاری بطور دقیق در محل انجام می گیرد.
گریتینگ کامپوزیت GRP Grating
گریتینگ کامپوزیت مولد
گاتر پلیمری
گریتینگ کامپوزیت پرورش ماهی
راهرو شبکه ای جهت تردد سیالات
پلتفرم مشبک پردازان

اختلاف قیمت گریتینگ گالوانیزه و گریتینگ کامپوزیت

گریتینگ های کامپوزیتی خوردگی ندارند. همین تک مزیت در قیاس با سایر انواع گریتینگ آنها را هم تراز با گریتینگ استیل 316 و 316L (که بسیار گران قیمت است) قرار می دهد. قابلیت برشکاری ، وزن سبک ، رنگ بندی ، عایق الکتریسیته ، قیمت ارزانتر از گریتینگ گالوانیزه و … سایر ویژگی های منحصر بفرد این نوع گریت می باشد.
 

آیا گریتینگ فایبرگلس جایگزین گریتینگ استنلس استیل است ؟

در بسیاری از موارد بله ، در مواردی هم خیر. اگر بحث مقاومت خوردگی در برابر رطوبت ، آب شور دریا یا مواد شیمیایی مطرح باشد ، گریل های پلیمری بهترین و ارزانترین راه حل هستند. اما اگر میزان بارگزاری بر روی صفحات گریتینگ بسیار بالاست ( عبور بار ترافیکی ) یا ضربات شدید وجود دارد ، چاره جز استفاده از گریتینگ استیل نداریم.
 

مزیت های گریتینگ کامپوزیت دندانه دار ام پیکو MPCo

استفاده از محصولات با کیفیت ، منحصر به فرد و پیشتاز در عرصه ی تولید ، محاسن فراوان بهمراه دارد:
 • سطوح ضد لغزش – با ضریب استهلاک کمتر از 5% پس از یک میلیون نوبت قدم گذاری ( استاندارد BS79-76 )
 • وزن سبک – با وزن معادل 30% نسبت به گریتینگ گالوانیزه فلزی مشابه
 • نصب سریع تر در محل پروژه و قابلیت برشکاری در محل
 • ضد خوردگی و زنگ زدگی – ایده آل برای محیط های پرمخاطره
 • عایق مغناطیس
 • مقاوم در برابر ضربه و مستحکم در استفاده مکرر
 • بدون نیاز به تعمیر و نگهداری
 • طراحی جذاب و رنگبندی متنوع
شبکه پلیمری
بارگزاری گریتینگ کامپوزیت

گواهینامه و تست پژوهشگاه صنعت نفت

” آنالیز مقاومت در برابر مواد شیمیایی “

“مقاومت در تابش اشعه ماورای بنفش UV”

تست و آنالیز UV گریتینگ کامپوزیت

تفاوت گریتینگ کامپوزیتی ، گریتینگ فایبرگلس ، گریتینگ FRP و گریتینگ GRP چیست ؟

هیچ تفاوتی وجود ندارد. واژه ی گریتینگ کامپوزیت به معنای شبکه گریتینگ ساخته شده بر پایه ی متریال پلیمری و ترکیب شده با الیاف شیشه فایبرگلاس می باشد. حال اشاره به نوع الیاف (فایبرگلس) لزومی نداشته و تفاوتی ایجاد نمی کند. کلمات FRP-GRP نیز هر یک مخفف Fiber Reinforced Polymer و GlassFiber Reinforced Polymer هستند که هردو به معنای پلیمر مسلح شده با الیاف (فایبرگلس) می باشند و ذاتا تعریفی دیگر از همان گریتینگ کامپوزیت بوده و تفاوتی ندارند.

برشکاری گریتینگ کامپوزیتی GRP
فروش گریتینگ کامپوزیت / شرکت ام پیکو

گریتینگ کامپوزیت ضد حریق / خودخاموش شونده

اساسا قطعات پلیمری و گریتینگ های کامپوزیت استاندارد نسبت به شعله ی مستقیم آتش آسیب پذیر هستند. در ساختار مولکولی پلیمرها به دلیل وجود مولکول هیدروژن این رفتار برقرار است.

برای ایجاد مقاومت حریق و خودخاموش شوندگی ، در رزین های پیشرفته ، مولکول هیدروژن با بروم Br جایگزین می گردد. این نوع رزین هالوژنه نامیده شده و گرانتر از انواع پلی استر و وینیل استر می باشد. خاصیت اصلی رزین های هالوژنه ، خودخاموش شوندگی و انطباق با استاندارد ASTM D635 و ASTM E84 می باشد.

صنایع مصرف کننده گریتینگ کامپوزیت
 • نفت ، گاز و پتروشیمی
 • آب و فاضلاب
 • صنایع شیمیایی
 • حمل و نقل
 • مواد غذایی و آشپزخانه های صنعتی
 • چوب و کاغذ
 • صنایع دارویی
 • هوا و فضا
 • صنایع دریایی و کشتیرانی
 • پروژه های عمرانی
 • صنایع برق و الکترونیک
 • معماری و دکوراتیو
مشبک پلیمری در صنایع